Pranie tapicerki samochodowej – jak zrobić to skutecznie?

Tapicerka samochodowa narażona jest na najróżniejsze zabrudzenia – błoto, jedzenie czy kurz mogą sprawić, że szybko przestanie wyglądać estetycznie. Brud najłatwiej zauważyć na jasnych tapicerkach, ale również i te ciemniejsze po czasie zaczynają wyglądać nieświeżo. Jak wobec tego wyczyścić tapicerkę skutecznie, by znów wyglądała jak nowa?

Do wyboru są zasadniczo dwa rozwiązania – wykorzystanie różnego rodzaju detergentów dostępnych w sklepach, a także skorzystanie z mechanicznego prania tapicerek z użyciem specjalnych urządzeń przeznaczonych do tego rodzaju prac. Poniżej prezentujemy oba te sposoby i wskazujemy na ich zalety i wady.

Kosmetyki do prania tapicerek
Można zakupić je w różnych wariantach, między innymi jako środki w sprayu czy też jako szampony. Aktywną substancją jest piana, którą należy nałożyć na tapicerkę, a następnie wetrzeć ją gąbką. Jednocześnie trzeba uważać, aby nie przemoczyć tapicerki, dlatego też środek musi być nakładany ostrożnie. Po chwili należy wytrzeć nawierzchnię z użyciem wilgotnej i czystej szmatki i pozostawić ją do wyschnięcia.

Taka metoda na pranie tapicerki samochodowej jest skuteczna, ale też nie zawsze przynosi odpowiednie rezultaty. Przede wszystkim może nie sprawdzić się w przypadku trudnych zabrudzeń, które mocno wniknęły w tkaninę. Poza tym jest bardzo czasochłonna wtedy, gdy wykonuje się ją na całej powierzchni tapicerki, co nierzadko jest konieczne, ponieważ punktowe wyczyszczenie zabrudzenia zwykle pozostawia jaśniejszy ślad, jeżeli tapicerka nie była dawno czyszczona. Wyczyszczenie całego samochodu jedną butelką może być niemożliwe, dlatego trzeba będzie zaopatrzyć się zwykle w dwie, co podwyższa koszty.

Uniwersalne odkurzacze piorące
Drugim pomysłem na pranie tapicerki jest zastosowanie odkurzacza piorącego. Urządzenie tego rodzaju pozwala na skuteczne i szybkie usunięcie zabrudzeń, ponieważ wykorzystuje zmechanizowaną technikę prania ekstrakcyjnego. Odkurzacz jest wyposażony wtedy w specjalną ssawkę. Polega ona na rozpuszczeniu brudu z użyciem detergentu, czyli tzw. prespray, który tworzy zawiesinę, a następnie na jego wypłukaniu ze środkiem do prania ekstrakcyjnego połączonego z czystą wodą. Jednocześnie zabrudzenia są zasysane przez odkurzacz, pozostawiając czystą nawierzchnię. Należy tylko poczekać, aż tapicerka wyschnie.

Warto też wskazać, że odkurzaczem piorącym można wyprać nie tylko tapicerkę siedzeń, ale również podsufitkę czy boczki oraz dywaniki, dlatego też całe wnętrze auta może wyglądać jak nowe.

Do prania tapicerki można wykorzystać także zwykłe odkurzacze piorące do dywanów i wykładzin. Ich cena wcale nie jest taka wysoka, jak mogłoby się wydawać – jeden z najpopularniejszych modeli, czyli Zelmer Aquawelt kosztuje około 600 złotych. Dostępne są także odkurzacze innych marek, na przykład Karcher, które wykorzystywane są również do prac przemysłowych, ponadto odkurzacze Philips, Thomas, Vax czy CLEANMAXX. Większość z modeli piorących dostępnych w sprzedaży pozwala także na odkurzanie na sucho z użyciem filtra wodnego lub też ze standardowym workiem, dlatego też mogą być one używane do różnych prac domowych.

Własny odkurzacz czy skorzystanie z usług firmy?
Aby wyprać tapicerkę profesjonalnym odkurzaczem, nie musisz wydawać majątku na jego zakup, ponieważ możesz zlecić pranie tapicerki firmom, które specjalizują się w tym właśnie zakresie. Oferują one profesjonalne usługi prania dywanów, wykładzin i tapicerek meblowych i samochodowych i wraz z własnym sprzętem mogą przyjechać na miejsce, aby wykonać usługę. Można z niej skorzystać również w niektórych serwisach samochodowych.

Cena tego rodzaju usługi to zwykle około 100 złotych, dlatego też warto pomyśleć o kupnie odkurzacza piorącego, zwłaszcza gdy w domu ma się wykładziny, dywany i tapicerowane meble – chociaż będzie to większy jednorazowy wydatek, to jednak można dzięki niemu później zaoszczędzić.

Zatem jeżeli chodzi o skuteczne pranie tapicerki samochodowej, najlepszym wyborem będzie skorzystanie z odkurzacza piorącego, ponieważ to on pozwala na skuteczne i szybkie usunięcie nawet trudnych zanieczyszczeń i jednoczesne odświeżenie wyglądu samochodu.

Please follow and like us:

Komentarze

  1. Jeżeli pranie tapicerki to tylko za pomocą metody ekstrakcyjnej czyli przy użyciu tzw. odkurzaczy piorących. Dobrze wykonane czyszczenie tą metodą gwarantuje najlepszy efekt. Żadną inną metodą nie osiągniemy takich rezultatów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *