Odkurzacze workowe – tradycyjne – wady i zalety

To najbardziej popularne odkurzacze, które w sklepach również dostępne są w wielu różnych wariantach. Odkurzacze workowe, które nazywane są także tradycyjnymi, są niedrogie, skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń, ale również mają swoje minusy. Na co należy zwrócić uwagę przy ich doborze?

Zalety:

 • atrakcyjna cena
 • zużyty worek wyrzuca się po jego napełnieniu
 • mogą być używane przez alergików

Wady:

 • konieczność dokupowania worków
 • tracą siłę ssania wraz z zapełnianiem się worka
 • najtańsze nie zapewniają optymalnej efektywności

 

Odkurzacze workowe bazują na wymiennych workach, które montuje się wewnątrz odkurzacza – gdy worek się zapełni, wówczas należy wyciągnąć go z odkurzacza i zastąpić nowym. Te odkurzacze mogą być używane także przez alergików, niemniej jednak konieczne jest wtedy wybranie tych o odpowiednich workach i filtrach, aby poziom filtracji zanieczyszczeń był jak najwyższy.

Przy doborze odkurzacza workowego, podobnie jak innych odkurzaczy, warto zwrócić uwagę na etykietę energetyczną zgodną z dyrektywą unijną – zawarte na niej informacje pozwalają także na łatwiejsze porównanie modeli.

 

Najważniejsze parametry odkurzaczy workowych:

 • efektywność pracy – nowoczesne odkurzacze nie wymagają dużej mocy (W), by działać skutecznie, warto zwrócić uwagę na etykietę energetyczną i oznaczenie skuteczności sprzątania dywanów i twardych powierzchni ze szczelinami
 • remisja kurzu – oznacza ilość kurzu, który z powrotem wydmuchiwany jest przez odkurzacz, przy lepszych workach i filtrach jest ona minimalna
 • pojemność worka – im większa, tym lepsza, ponieważ wtedy nie ma potrzeby tak częstej jego wymiany, co zmniejsza koszty, a przy tym odkurzacz na dłużej utrzymuje wysoką moc ssania – wraz z zapełnianiem się worka moc ta maleje

 

Filtry w odkurzaczach workowych
Przy doborze odkurzacza workowego należy zwrócić uwagę na zastosowane w nim filtry wylotowe. Przy zakupie odkurzacza warto sprawdzić na etykiecie energetycznej powiązane z filtrami oznaczenie poziomu reemisji kurzu – najniższy to A, najwyższy to G.

Najlepszym wyborem dla alergików będą odkurzacze z filtrami HEPA (H13 oraz H14), które wyłapują minimum 99,95% zanieczyszczeń, w tym roztocza, pierwotniaki, bakterie, grzyby czy niektóre wirusy. Warto wybierać modele zmywalne – wtedy filtr można umyć pod bieżącą wodą.

W tańszych odkurzaczach stosuje się filtry EPA, które mają niższą skuteczność w zatrzymywaniu najmniejszych zanieczyszczeń, także są zmywalne i wymienne, ale będą one dobre dla osób bez alergii.

 

Jakie worki wybrać?
Przy doborze odkurzacza należy także zwrócić uwagę na to, jakie worki zostały do niego dołączone – nie tylko zatrzymują one zanieczyszczenia, ale również pomagają w ich dalszym filtrowaniu. W większości modeli można używać różnego rodzaju worki jednorazowe:

 • worki papierowe – najtańsze, ale bardziej podatne na uszkodzenia, na przykład przy odkurzeniu ostrych przedmiotów czy przy zawilgoceniu
 • worki włókninowe – droższe od papierowych, lepiej filtrują, są bardziej wytrzymałe
 • worki tkaninowe wielorazowe – mają zapięcie umożliwiające opróżnienie zawartości, ekonomiczne, ale niepolecane dla alergików, ponieważ trzeba je wytrzepywać

 

Podsumowanie
Jeżeli szukasz niedrogiego i skutecznego odkurzacza, model workowy to dobry zakup. Chociaż zastosowane w nim filtry i worki pozwalają na efektywne zatrzymywanie zanieczyszczeń, to jednak nie spełnią one wymagań każdego, któremu zależy na czystym i świeżym powietrzu w domu, w tym alergików.

 

Popularne odkurzacze tradycyjne:


Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *