Odkurzacze wielofunkcyjne – wady i zalety

Odkurzacze wielofunkcyjne, które nazywane są także przemysłowymi, pozwalają na pracę w ekstremalnych warunkach, gdzie zwykłe odkurzacze nie poradzą sobie z zabrudzeniami. Kiedy warto zdecydować się na ich zakup?

Zalety:

 • wszechstronne – pracują na mokro i na sucho
 • dostępne są modele workowe i bezworkowe, w tym z filtrem wodnym
 • nadają się do użycia w warsztatach, garażach, w trakcie prac wykończeniowych i remontowych, również na zewnątrz
 • mają szeroki wybór akcesoriów

Wady:

 • dość drogie w zakupie
 • duże i ciężkie, trudne w przenoszeniu

Odkurzacze przemysłowe, które nazywane są także wielofunkcyjnymi, są dostępne w wielu wariantach. Produkowane są tylko przez niektóre firmy, ale do wyboru jest sporo modeli. To doskonały zakup nie tylko dla firmy, ale również do domu, ale nie zawsze inwestowanie w tego rodzaju odkurzacz jest opłacalnym rozwiązaniem.

Budowa odkurzaczy wielofunkcyjnych jest nieco inna od standardowych – to odkurzacze wysokie, przypominające cylinder, wewnątrz którego znajduje się filtr wodny czy też miejsce na worek – zbiorniki są na ogół dość duże i mają po 20-30 litrów, dlatego też dzięki nim można zebrać dużą ilość zanieczyszczeń. W sprzedaży dostępne są także odkurzacze mające pojemność około 70 litrów, które wybierane są na place budowy i do zakładów produkcyjnych.

Zaletą tych odkurzaczy jest ich wysoka wydajność pracy w pochłanianiu różnego rodzaju zanieczyszczeń, nawet tych najdrobniejszych. Osadzają się w suchym zbiorniku albo w pojemniku z wodą, a potem można łatwo je usunąć, wyrzucając je do kosza lub wylewając do kanalizacji. Ich zbiorniki są bardzo trwałe, by nie uszkodzić się w trakcie odkurzania. Niektóre modele mają też funkcję nadmuchu, można przekładowo zebrać nimi liście na kupkę. Odkurzacze te mają kółka poruszające się w każdym kierunku, co powoduje, że są łatwe w transportowaniu, ale można też dokupić do nich wózki do łatwiejszego użycia na zewnątrz. W zestawie znajduje się zwykle szeroki wybór różnych akcesoriów, co powoduje, że są one tak uniwersalne.

Najważniejsze parametry odkurzaczy przemysłowych:

 • tryb pracy – najbardziej uniwersalne modele pozwalają na pracę na sucho i mokro, ponieważ posiadają specjalne zabezpieczenia, które zabezpieczają urządzenie przed uszkodzeniem w wyniku zetknięcia się z płynami, tryb wydmuchu jest też bardzo pomocny
 • filtry – najlepiej, aby urządzenie posiadało wysokiej klasy filtry typu HEPA albo długowieczny filtr walcowy zmywalny, można dokupić też dodatkowe filtry, na przykład drobnego pyłu czy sadzy
 • pojemność zbiornika – im większy, tym więcej zanieczyszczeń zbierze, ale w użytku domowym sprawdzają się dobrze te o pojemności 20-30 litrów
 • akcesoria – im więcej, tym lepiej, czasami konieczne jest dokupienie akcesoriów, na przykład dłuższych ssawek szczelinowych, turboszczotek
 • moc i wydajność pracy – im wyższe, tym lepiej, aby bez problemu pochłaniać wszystkie zabrudzenia

 

Co można odkurzać odkurzaczami przemysłowymi – wielofunkcyjnymi?

Tego rodzaju odkurzacze, jak ich nazwa wskazuje, sprawdzają się w wielu sytuacjach – mogą być używane do pracy na mokro i na sucho. Nie tylko odkurzają dywany, wykładziny, tapicerki samochodowe i meblowe czy nawierzchnie twarde – podłogi drewniane, panele, kafelki, wykładziny, ale również można wykorzystać je do odkurzania popiołu z grilla albo z kominka, żwiru, błota, ziemi, także pozostałości po robotach budowlano-wykończeniowych, na przykład pyłu z gładzi, wiórów drewnianych, opiłków, liści.

 

Podsumowanie

Odkurzacze wielofunkcyjne – przemysłowe do dobry wybór tam, gdzie liczy się skuteczne usuwanie najróżniejszych zanieczyszczeń. Sprawdzą się w domu, w garażu, przydomowym warsztacie czy też w ogrodzie. Wówczas zebranie zanieczyszczeń nie jest żadnym problemem, podczas gdy zwykłe urządzenia nie będą sobie w stanie z nimi poradzić. Niestety, są one dość drogie, a także ciężkie i nieporęczne.
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *