Odkurzacze pionowe – wady i zalety

Akumulatorowe odkurzacze pionowe to wygodne rozwiązanie – nie trzeba uważać na kable i można używać ich wszędzie. Czy jednak będą dobrym wyborem jako zamiennik zwykłego odkurzacza z kablem? Poznaj ich wady i zalety razem z nami!

Zalety:

 • brak kabli – można odkurzać w każdym miejscu
 • kompaktowe wymiary i oszczędność przestrzeni
 • bezworkowe, więc nie ma potrzeby kupowania worków

Wady:

 • niższa efektywność pracy od odkurzaczy zasilanych z sieci
 • słabsze filtry – nie są polecane dla osób z alergiami
 • krótki czas pracy na baterii – około 30 minut
 • konieczność częstego doładowywania baterii
 • całe urządzenie należy podtrzymywać podczas pracy
 • wysokie ceny – około 400 złotych

Odkurzacze pionowe z wbudowanymi akumulatorami, które nazywane są także kolumnowymi, stały się popularne w ostatnich paru latach i teraz większość producentów AGD ma je w swojej ofercie. To kusząca alternatywa dla tych standardowych z kablem, ponieważ nie ma wtedy potrzeby podłączania ich do gniazdka. Plusem są też ich kompaktowe wymiary, można po prostu wstawić taki sprzęt do szafy.

Działanie odkurzaczy pionowych jest podobne do tych zwykłych – są one wyposażone w szczotkę, często w turboszczotkę, którą można odkurzać dywany, wykładziny i tapicerki, następnie w pojemnik na zabrudzenia o pojemności 0,3-0,5 litra, są to odkurzacze bezworkowe, filtr, silnik, akumulator oraz rączkę do trzymania odkurzacza. Ciężar takiego sprzętu to zwykle około 3-4 kilogramów.

W odkurzaczach pionowych nie stosuje się mocnych silników, co przekłada się na ich siłę ssania. Do wyboru są zwykle 2-3 poziomy mocy pracy. Niestety, nie są one w stanie zapewnić bardzo wysokiej efektywności pracy, szczególnie w przypadku podłóg drewnianych z głębokimi szczelinami, gęstych dywanów i wykładzin. Problemem dla niektórych modeli mogą być też wąskie przestrzenie i kąty, ponieważ odkurzacze te są wyposażane w dość szerokie turboszczotki.

Również warto wspomnieć o ich bateriach – nie zapewniają one długiego czasu pracy, zazwyczaj to około 20-30 minut. Z kolei czas ładowania wynosi nawet 10-16 godzin, dlatego też problemem może być częste i długie odkurzanie, co nie czyni ich zbyt dobrym wyborem do dużych domów jednorodzinnych. Niektóre modele wyposażane są w stacje dokujące ułatwiające ładowanie – mogą być montowane ściennie lub na podłodze.

Warto też wspomnieć o kwestii filtrów – w takich odkurzaczach stosuje się filtry piankowe niższej klasy, co powoduje, że nie są one rekomendowane dla osób z alergiami. Pojemniki na zabrudzenia także mogą być problemem, szczególnie przy wysypywaniu zawartości – należy uważać, aby jej nie rozsypać.

Najważniejsze parametry odkurzaczy pionowych:

 • czas pracy i ładowania – długi czas pracy i krótki czas ładowania to najlepsze połączenie najdłużej
 • rodzaj szczotki lub ssawki – stosuje się najczęściej turboszczotki, które zbierają zanieczyszczenia efektywniej z dywanów i tapicerek, ale i na twardych nawierzchniach
 • filtry – w odkurzaczach tego rodzaju nie stosuje się filtrów HEPA, tylko filtry piankowe, dlatego nie gwarantują one wysokiej skuteczności w zatrzymywaniu drobinek, najlepiej wybierać modele z filtrami zmywalnymi, które można myć w wodzie
 • pojemność pojemnika – przeważnie to 0,3-0,5 litra, im większy pojemnik, tym lepiej
 • waga – powinna być jak najniższa, aby odkurzanie było bardziej komfortowe

Podsumowanie

Odkurzacze pionowe sprawdzą się głównie wtedy, gdy chodzi o szybkie posprzątanie niedużych zabrudzeń, gdy nie chce się wyciągać dużego odkurzacza kablowego. Jednak nie sprawdzą się one całkowicie jako jego zamiennik ze względu na niższą efektywność pracy, brak zaawansowanych filtrów, wysoką wagę oraz krótki czas pracy na baterii.

Popularne odkurzacze pionowe:


Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *