Odkurzacze bezworkowe – wady i zalety

Nowoczesne odkurzacze bezworkowe to atrakcyjna alternatywa dla modeli workowych. Dzisiaj cieszą się one rosnącym zainteresowaniem. Jeżeli chcesz kupić tego rodzaju odkurzacz, sprawdź z nami, jakie są jego wady i zalety.

Zalety:

  • brak potrzeby wymiany worków
  • stała moc ssania niezależnie od zapełnienia pojemnika

Wady:

  • konieczność regularnego oczyszczania pojemnika
  • ryzyko rozsypania kurzu przy opróżnianiu pojemnika

 

Odkurzacze bezworkowe nie są wyposażane w worki, ale w pojemniki, w których osadza się kurz. To pojemniki demontowane, z których po zakończeniu odkurzania należy usunąć zebrane zabrudzenia. Odkurzacze tego rodzaju nazywane są także cyklonowymi, ponieważ zasysane przez niego powietrze jest wprowadzane w ruch wirowy. Wytworzona siła odśrodkowa powoduje, że zanieczyszczenia zbierają się w przeznaczonym na to pojemniku. Po zakończeniu pracy powinno się opróżnić pojemnik – należy zrobić to delikatnie, aby nie wysypać zawartości. Niektóre odkurzacze bezworkowe wyposażone są w pojemniki z zamknięciem, które otwiera się dopiero nad koszem na śmieci.

 

Najważniejsze parametry odkurzaczy bezworkowych:

  • efektywność pracy – zaletą odkurzaczy bezworkowych jest brak utraty mocy wtedy, gdy ich pojemnik będzie zapełniony, warto zwrócić jednak uwagę na parametry na etykiecie energetycznej, głównie na efektywność pracy na powierzchniach twardych i na dywanach
  • remisja kurzu – w modelach bezworkowych jest ona często niższa niż w modelach workowych ze względu na cyklonowy system usuwania zanieczyszczeń z powietrza, ale warto zwrócić uwagę na zastosowane filtry, najlepiej, aby były to wysokiej klasy filtry HEPA H13 albo H14
  • pojemność pojemnika na kurz – im większa, tym lepsza, plusem będzie pojemnik z zamknięciem, aby zapobiegać wysypywaniu się kurzu

 

Czy to dobry wybór dla alergików?
Często można spotkać się ze wskazaniem, że odkurzacze bezworkowe są idealne dla alergików, ponieważ nie mają worków, w których osadza się kurz, pozwalają dzięki temu na regularne jego usuwanie i utrzymanie urządzenia w higienicznej czystości. To plus, ale należy pamiętać o tym, że samo usuwanie zanieczyszczeń z pojemnika powinno być jak najbardziej sterylne – jak zostało wspomniane, najlepiej, aby pojemnik był zamykany. Później należy również go umyć i wysuszyć lub wytrzeć, by oczyścić go całkowicie z drobinek.

Także w odkurzaczach bezworkowych ważne jest regularne czyszczenie filtrów – zwłaszcza w mniej efektywnych modelach, które nie mają wydajnych silników. Wtedy nie wszystkie zanieczyszczenia zatrzymują się w pojemniku na kurzu i osadzają się szybko na filtrach, więc należy je regularnie myć, by się nie zapychały.

Podsumowanie
Odkurzacz bezworkowe to atrakcyjna alternatywa dla modeli workowych, głównie ze względu na brak konieczności wymiany worków. Warto jednak pamiętać o tym, że ryzyko rozprzestrzeniania się zebranego kurzu jest większe przy opróżnianiu pojemników, o czym powinni pamiętać alergicy. Osoby często odkurzające muszą przygotować się też na częste opróżnianie pojemnika, dlatego nie można zawsze schować odkurzacza po zakończonej pracy, ale trzeba poświęcić dodatkowy czas na jego wyczyszczenie.

Popularne odkurzacze bezworkowe:


Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *