Odkurzacze automatyczne – wady i zalety

Nie każdy przepada za odkurzaniem. Jest jednak rozwiązanie – to odkurzacze automatyczne, które same mogą zebrać zanieczyszczenia z podłogi. Czy warto wydać pieniądze na taki model?

Zalety:

 • automatyczne odkurzanie bez ingerencji domowników
 • możliwość zaprogramowania pracy odkurzacza
 • brak worka – zmniejszenie kosztów eksploatacji
 • brak kabli – odkurzacz jest bezprzewodowy i ładuje się automatycznie

Wady:

 • wysoka cena – 500-1500 złotych
 • powolne odkurzanie i niewielka siła ssąca
 • nie działa przy przeszkodach jak progi, kable i inne przedmioty na drodze
 • brak zaawansowanych filtrów powietrza

Odkurzacze automatyczne, które nazywane są także robotami sprzątającymi czy Roombami od pierwszego i najpopularniejszego okrągłego odkurzacza tego rodzaju, mają specyficzną budowę. Zasadniczo nie powinno nawet nazywać się ich odkurzaczami, ponieważ nie mają one tak dużej mocy ssania jak tradycyjne modele. Z kolei ich działanie polega na wykorzystaniu szczotek, które zgarniają zabrudzenia do demontowanego pojemnika. Szczotki znajdują się od spodu urządzenia, a także po bokach, dzięki czemu zbierają zabrudzenia przy ścianach czy w kątach. Urządzenia tego rodzaju bardzo dobrze nadają się do odkurzania podłóg twardych, wykładzin, dywanów.

Odkurzacze te potrafią pracować samodzielnie, bez ingerencji człowieka. Uczą się rozkładu mieszkania, dlatego też nie spadają ze schodów i nie zderzają się ze ścianami, natomiast dochodzą w najróżniejsze zakamarki. Wyposażone są w różne czujniki, na przykład antykolizyjne, odległości, uskoków podłoża. Wystarczy tylko włączyć urządzenie, a ono samodzielnie zaczyna odkurzanie zgodnie ze swoim algorytmem, więc sprząta tam, gdzie trzeba, a właściciel może odpocząć. Niestety, odkurzacz nie pokonuje sam wysokich progów, problemem są dla niego rozrzucone po podłodze przedmioty, w tym zabawki, gazety, ubrania, sznurki, kable.

Ponadto urządzenia tego rodzaju mają dość małe pojemniki na kurz – około 0,3-0,6 litra, dlatego też muszą być one regularnie opróżniane. Plusem jest stosowanie wysokiej klasy filtrów w niektórych modelach, na przykład HEPA. Również trzeba pamiętać o tym, że nie pracują one zbyt długo, chociaż i tak jest to lepszy czas niż w przypadku odkurzaczy pionowych, przykładowo czas ładowania to 180 minut, a czas pracy to 90 minut. Urządzenia ładowane są przez specjalne stacje dokujące – robot samodzielnie po zakończonej pracy podłącza się do stacji.

 

Najważniejsze parametry odkurzaczy automatycznych:

 • czas działania i czas ładowania – najlepiej, aby przy krótkim ładowaniu robot oferował długi czas pracy
 • poziom hałasu – ze względu na fakt, że odkurzanie robotem trwa dość długo, generowany przez niego poziom hałasu powinien być jak najniższy
 • pojemność pojemnika – im większy, tym lepszy, ponieważ rzadziej trzeba będzie go opróżniać
 • stacja dokująca – ułatwia automatyczne ładowanie
 • system nawigacji – najlepiej, aby urządzenie bazowało na zaawansowanych algorytmach poprawiających efektywność pracy

 

Podsumowanie

Roboty sprzątające, czyli odkurzacze automatyczne to doskonały wybór dla osób, które nie lubią odkurzać. Potrafią automatycznie oczyścić podłogę i robią to bardzo efektywnie. Z drugiej strony nie zapewniają tak dokładnego czyszczenia jak zwykły odkurzacz. To jednak wart uwagi zakup, gdy liczy się wygoda!

 

Popularne odkurzacze automatyczne:


Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *