Domowe sposoby na pranie i czyszczenie dywanów

Dywan lub wykładzina w domu to komfort i elegancja, ale z drugiej strony także problemy z ich utrzymaniem w czystości. Wystarczy tylko chwila, aby na podłodze pojawiły się nieestetyczne plamy. Jak można sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

W sklepach można znaleźć wiele detergentów przeznaczonych do prania dywanów i na wykładziny i tapicerki, ale do dyspozycji są również nowoczesne odkurzacze piorące. Każda z tych metod prania ma swoje plusy i minusy. Podpowiadamy, na co warto się zdecydować, aby cieszyć się czystym domem bez wysiłku.

Spraye, proszki i szampony do dywanów
To najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie – w sprzedaży znaleźć można najróżniejsze preparaty, których celem jest pranie dywanów i innych tekstyliów. Najczęściej mają one formę sprayów i szamponów. Konieczne jest wtedy naniesienie środka na plamę czy całą powierzchnię dywanu lub wykładziny, a następnie wyczyszczenie ich gąbką. W przypadku środków w proszku należy rozsypać je na nawierzchni, a potem odkurzyć, dlatego są wygodniejsze w użyciu.

Chociaż to tani sposób na czyszczenie dywanów, wykładzin i tapicerek meblowych i samochodowych, to jednak nie zawsze efekty są zadowalające. Takie środki sprawdzają się głównie w punktowym czyszczeniu plam, przy czyszczeniu tekstyliów całościowo trzeba poświęcić na ten cel dużo czasu. a rezultat może nie być równomierny. Niemniej jednak, w wielu przypadkach metoda ta pomaga w szybkim usunięciu zabrudzeń.

Odkurzacz piorący
Gdy chodzi o skuteczne pranie dywanów, a także wykładzin i tapicerek, znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z odkurzaczy piorących. To urządzenia, które, wbrew pozorom, wcale nie kosztują tak dużo, a przy tym mogą pełnić także rolę zwykłego odkurzacza do zbierania zabrudzeń na sucho. Odkurzacze tego rodzaju są wyposażone najczęściej w filtry wodne i stosują metodę prania ekstrakcyjnego, która polega na wstępnym pokryciu nawierzchni detergentem, czyli prespray, który tworzy zawiesinę z zanieczyszczeń, a potem na jej wypłukaniu czystą wodą z dodatkowym środkiem do płukania i odkurzeniu zanieczyszczeń, które trafiają do pojemnika na zabrudzenia.

Wielu producentów ma w asortymencie takie odkurzacze – jednym z najpopularniejszych modeli jest Zelmer Aquawelt, który kosztuje około 600 złotych. Pozwala również na odkurzanie na sucho, z workiem lub filtrem wodnym, zbieranie płynów i jest wyposażony w filtr HEPA, dlatego nadaje się dla alergików. Odkurzacze piorące oferują również firmy Karcher, Philips, Thomas, Vax czy CLEANMAXX.

Korzystanie z tego rodzaju odkurzaczy jest bardzo proste – wystarczy tylko uzupełnić pojemniki wodą i detergentem, a następnie postępować zgodnie z instrukcją. Pranie dywanów, wykładzin i tapicerek samochodowych i meblowych jest dzięki nim znacznie łatwiejsze, ponieważ nie ma potrzeby ręcznego wcierania środka, gdyż jest on pod ciśnieniem natryskiwany na nawierzchnię. Do prania przeznaczone są specjalne ssawki, które pozwalają na łatwe usunięcie zabrudzeń z także z całej powierzchni, dlatego też odkurzacz doskonale nadaje się do odświeżenia całego dywanu czy mebla tapicerowanego, który jest zszarzały.

Firmy piorące dywany
Jeżeli jednak nie chcesz decydować się na zakupienie takiego drogiego sprzętu, rozwiązaniem może być skorzystanie z usług firm, które piorą dywany, wykładziny i tapicerki meblowe i samochodowe. Posiadają nowoczesne odkurzacze piorące i mogą przyjechać z nimi na miejsce, aby u klienta wykonać usługę.

W ten sposób można niskim kosztem uzyskać oczekiwany efekt, ale też trzeba pamiętać o tym, że częste korzystanie z usług takich firm nie opłaca się tak bardzo, jak zakupienie własnego odkurzacza piorącego. Cena wykonania usługi zależna jest przede wszystkim od wielkości dywanu oraz od jego rodzaju – dywany orientalne, jedwabne czy wełniane wymagają specjalnego traktowania, ponieważ narażone są na odbarwienia, dlatego ich czyszczenie jest droższe.

Podsumowanie
Zatem jeżeli chodzi o skuteczne i szybkie czyszczenie dywanów, wykładzin i tapicerek, zdecydowanie wygrywają odkurzacze piorące. Chociaż są dość drogie, to jednak kupno takiego sprzętu może być dobrą inwestycją, gdy zależy ci na tym, aby tekstylia w domu były zawsze czyste i pachnące. Jeśli jednak nie chcesz kupować odkurzacza, wybierz usługę prania w firmie posiadającej odpowiedni sprzęt. Detergenty do użycia ręcznego, które są niedrogie, mogą pomóc, ale efekt nie będzie taki sam.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *