Co to jest filtr HEPA?

Nowoczesne odkurzacze nie tylko potrafią zbierać zanieczyszczenia z podłóg, ale również skutecznie dezynfekują powietrze, które staje się higienicznie czyste. To przede wszystkim zasługa specjalnych filtrów – najbardziej efektywne w walce z zanieczyszczeniami są filtry HEPA.

Filtr HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air filter) to wysokosprawny filtr powietrza, który montowany jest przede wszystkim w odkurzaczach, ale również służy do dezynfekcji powietrza w klimatyzacjach, wentylacjach, pomieszczeniach czy skrzynkach. Dzięki swojej specjalnej budowie pozwala na filtrację powietrza z bardzo dużą dokładnością, ponieważ jego pory mają wielkość 0,3 µm, dlatego też są one w stanie poradzić sobie oprócz kurzu z komórkami pierwotniaków, grzybów, bakterii, a także z większością wirusów. To powoduje, że odkurzacze z filtrami HEPA są nazywane antyalergicznymi.

Jak to działa?
Swoją skuteczność filtry HEPA zawdzięczają specjalnej budowie. Wykorzystuje się do nich harmonijkowe płaty ze szkła spiekanego, które dzięki swojemu ułożeniu pozwala na skuteczne zatrzymywanie zanieczyszczeń, które nie są widoczne gołym okiem.

W odkurzaczach filtr HEPA montowany jest jako filtr wylotowy, czyli jego zadaniem jest końcowe oczyszczanie powietrza. Może mieć on kształt prostokąta lub walca w plastikowej ramce. Filtry te stosowane są zarówno w odkurzaczach workowych, jak i bezworkowych, w tym także w odkurzaczach z filtrem wodnym.

Klasy filtrów HEPA
Efektywność dezynfekcji powietrza z użyciem filtrów HEPA jest zależna przede wszystkim od ich klasy. Obecnie stosuje się inną klasyfikację niż przed laty, ponieważ dokonano wydzielenia filtrów EPA, które mają mniejszą efektywność w zatrzymywaniu zanieczyszczeń.

Filtry klasyfikowane są następująco:

  • E10 – zatrzymują minimum 85% zanieczyszczeń
  • E11 – zatrzymują minimum 95% zanieczyszczeń
  • E12 – zatrzymują minimum 99,5% zanieczyszczeń
  • H13 – zatrzymują minimum 99,95% zanieczyszczeń
  • H14– zatrzymują minimum 99,995% zanieczyszczeń

Stosowane są także bardziej zaawansowane filtry w grupie U – ULPA, ale nie są one używane w odkurzaczach. Najczęściej stosuje się filtry HEPA H13 i to właśnie odkurzaczy z takimi modelami warto szukać w sklepach. Odkurzacze z takim filtrem będą też najlepszym wyborem dla alergików, ponieważ zatrzymują niemalże wszystkie alergeny i tym samym pozostawiają powietrze czyste i świeże.

Jak czyścić filtr HEPA?
Aby filtr HEPA zapewnił odpowiednią skuteczność pracy na długi czas, powinien być on również systematycznie czyszczony. Najlepszym wyborem jest kupienie odkurzacza wyposażonego w zmywalny filtr HEPA, co oznacza, że może być on czyszczony pod bieżącą wodą. Następnie należy zaczekać, aż filtr wyschnie – nie można wkładać wilgotnego jeszcze filtra do odkurzacza, ponieważ może do spowodować jego uszkodzenie. Gdy nie jest to jedna możliwe, filtr należy oczyścić manualnie ze znajdujących się na nim zabrudzeń, a następnie wytrzepać, ale należy zrobić to tak, aby go nie uszkodzić.

Zależnie od tego, jak często korzysta się z odkurzacza, filtr powinien być czyszczony raz na pół roku lub też raz na rok. Dokładne informacje można znaleźć w instrukcji odkurzacza.

Kiedy dokonać wymiany?
Filtry HEPA należy również wymieniać, ponieważ nawet regularnie czyszczone po pewnym czasie zatracają swoją zdolność do skutecznego zatrzymywania zanieczyszczeń. Zazwyczaj należy dokonać wymiany po roku lub dwóch latach, a także wtedy, gdy pogorszyła się wydajność odkurzacza, chociaż ma on zamontowany nowy worek czy też nic innego nie wskazuje na problem. Odkurzacz działa wtedy głośniej, mocniej się nagrzewa i gorzej zasysa zanieczyszczenia.

Wymiana jest bardzo prosta – podobnie jak w przypadku czyszczenia filtra, należy zgodnie z instrukcją wymontować go z urządzenia, a następnie zamontować nowy. Przy zakupie zamiennika warto pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzić, czy jest on przeznaczony do danego modelu odkurzacza, ponieważ producenci stosują różne warianty tych filtrów. Ceny filtrów HEPA rozpoczynają się od około 10 złotych. Droższe są filtry zmywalne.

 

Więcej na temat filtrów HEPA przeczytasz na następujących stronach:

http://www.idealnyodkurzacz.pl/dopoczytania/id/223/filtr-hepa

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *